marat-sade
marat-sade

MARAT - SADE
2017 - 2018

1793 yılı, Fransız Devrimi'nin hemen sonrası, Charenton Akıl Hastanesi'nde Marquis de Sade, Jean Paul Marat'nın öldürülüşünü oyunlaştırır ve onunla devrimin iyi ve kötü taraflarını tartışma fırsatı bulur.
Oyun içinde oyun, kurgu içinde kurgu içeren hikaye, ihtilal sırasında jirodenler denilen ılımlı devrim yanlısı grup ile kanlı bir devrimin gerekliliğini savunan jokobenler arasında bir tartışmadır aslında.
Peter Weiss’ın ilk kez 1964’de Berlin Schiller Theater'da sahnelenen oyunu, Sade’ın gerçek hayatta da yıllarını geçirdiği akıl hastanesinin içerisinde, hayali bir oyunun sergilenmesidir. Giderek şiddet yanlısı olmaya başlayan Jean Paul Marat, jiroden yanlısı olan Marie-Anne-Charlotte Corday tarafından öldürülür.
"Jean Paul Marat'nın Takip Edilip Öldürülmesinin, Charenton Akıl Hastanesi'nde Marquis de Sade Yönetiminde Hastalar Tarafından Canlandırılması" isimli oyundan uyarlanmıştır.

ORİJİNAL ADI: Die Verfolgung und Ermordung Jean Paul Marats dargestellt durch die Schauspielgruppe des Hospizes zu Charenton unter Anleitung des Herrn de Sade / The Persecution and Assassination of Jean-Paul Marat as Performed by the Inmates of the Asylum of Charenton Under the Direction of the Marquis de Sade

YAZAN: Peter WEISS

UYARLAYAN ve YÖNETEN: Erkan KILIÇ

YARDIMCI YÖNETMEN: Selin ERESİN

KOREOGRAF: Erkan KILIÇ

KOSTÜM TASARIM: Ezgi KAPIKAYA

SES ve MÜZİK TASARIM: Batuhan KOZANOĞLU

IŞIK TASARIM: Orkun GENÇ

MAKYAJ TASARIM: Merve AYTEŞ

AFİŞ TASARIM: Erkan KILIÇ

OYUNCULAR
Ezgi KAPIKAYA
Selin ERESİN
Sena SONAT